Czajnik elektryczny czy tradycyjny na indukcję lub gaz? Co wybrać?

Gotowanie wody to podstawowa czynność, którą wykonujemy codziennie w naszych kuchniach nawet kilka razy dziennie. Warto więc zastanowić się nad najlepszym urządzeniem do tego przeznaczonym. Na rynku dostępne są w zasadzie trzy rodzaje czajników, które różnią się od siebie sposobem, w jaki gotują wodę. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które powinniśmy rozważyć, szukając sprzętu dopasowanego do naszych potrzeb. Obecnie nie wszyscy mają kuchenkę na gaz do czajnika tradycyjnego, więc wybór będzie dotyczył czajnika bezprzewodowego elektrycznego i na indukcję. 

Czajnik elektryczny czy czajnik tradycyjny gazowy? Co tańsze?

Między czajnikiem elektrycznym i gazowym jest kilka różnic, z których należy sobie zdać sprawę przed zakupem. Ceny jednych i drugich są obecnie porównywalne, więc nie jest to coś, co powinno przesądzać o zakupie. Jeśli jednak porównamy koszt gotowania wody, to szybko okaże się, że czajnik tradycyjny może być nawet 3-razy tańszy! Czy to oznacza, że jest bezsprzecznie lepszym wyborem od czajnika bezprzewodowego na prąd? Otóż nie, jeżeli weźmiemy pod uwagę wygodę użytkowania. Pod czajnikiem tradycyjnym musimy odkręcić gaz, a co ważniejsze, musimy ten gaz zakręcić w odpowiednim momencie. Do tego czas gotowania wody jest około 2-krotnie dłuższy niż przy modelu elektrycznym. Czajniki bezprzewodowe na prąd wystarczy z kolei postawić na podstawce, włączyć i poczekać. Dlatego też warto rozważyć te nieco wyższe opłaty za użytkowanie czajnika w zamian za wygodę. 

Czajnik bezprzewodowy czy na indukcję?

Jeśli nie posiadamy kuchenki na gaz, a zamiast tego mamy indukcję, to wcale nie jesteśmy skazani na czajnik elektryczny. Do wyboru mamy bowiem także czajnik na indukcję. Niestety w jego przypadku tracimy możliwość szybkiego gotowania wody, ponieważ grzałka elektryczna w czajniku bezprzewodowym działa po prostu szybciej. Sens kupna czajnika na indukcję zmniejsza się jeszcze bardziej, jeśli powiemy, że przy mniejszej szybkości gotowania jesteśmy zmuszeni płacić tyle samo za ugotowanie, co w przypadku czajnika elektrycznego. Tak więc, jeśli nie mamy kuchenki na gaz, to nie warto rozważać gotowania wody na indukcji. 

Jaki czajnik tradycyjny kupić?

Jeśli chodzi o czajniki tradycyjne, to warto zwrócić uwagę na fakt, że ceny wahają się od 30 do nawet ponad 100 zł! Jest to spowodowane nie tylko pojemnością i jakością wykonania, ale także użytym materiałem. Czajniki tradycyjne stalowe są najtańsze, jednak dość szybko się brudzą i tańsze modele wcale nie wyglądają atrakcyjnie. Droższe i ładniejsze są za to czajniki emaliowane. Za tym materiałem idzie także trwałość i odporność na zabrudzenia, więc taki czajnik będzie na pewno lepszym wyborem niż stalowy. Pamiętajmy, by zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania gwizdka. 

Czajnik bezprzewodowy – jaki wybrać?

Jeśli chodzi o wybór czajnik bezprzewodowego, to przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na jego pojemność. Nie są one bowiem tak pojemne jak modele na gaz i indukcję, więc należy zwrócić na to szczególną uwagę. Kolejną kwestią jest materiał wykonania, z czego plastik, stal i szkło jest raczej kwestią naszego gustu i dopasowania do reszty kuchennego wyposażenia. Warto za to zwrócić uwagę na grzałkę, która może być spiralna lub płaska. Ta pierwsza jest tańsza, jednak minimalny poziom wody jest wyższy i szybciej osiada na niej kamień. Dodatkowo możemy mieć w czajniku elektrycznym filtr wody, ale bardziej podstawowymi parametrami są efektywność i głośność pracy.