Rozciąganie mięśni stanowi specyficzną formę treningu, dla niektórych dość statyczną i często- a przynajmniej na początku- bolesną. Nie każdy musi więc lubić taki rodzaj aktywności fizycznej. Jednakże, ćwiczenia rozciągające z reguły są dla nas dobre i mają ogromny wpływ na kondycję naszego ciała, dlatego też nawet jeśli nie mamy ochoty ich wykonywać w formie rozbudowanego treningu- dobrze jest kilka podstawowych ćwiczeń wykonać przed treningiem właściwym i zaraz po nim. Pamiętajmy, że rozciąganie- które też często określane jest jako stretching- to taki rodzaj ćwiczeń, które mają na celu zwiększać długość naszych mięśni, a także w efektywny sposób poprawiać ich elastyczność. Jeśli więc tylko rozciągamy się regularnie i zawsze wtedy, kiedy jest to wskazane- możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Dodatkowo, ćwiczenia rozciągające mogą polepszyć ukrwienie naszych mięśni, sprawiają też, że nie są one aż tak bardzo zbite i usztywnione.
Proste skłony na kark i plecy- w pozycji stojącej oraz rozkrocznej
Jednym z najprostszych możliwych ćwiczeń, które to pozwoli nam rozruszać i rozciągnąć nasze plecy oraz okolice karku, są klasyczne skłony. Wykonujemy je stając lekko w rozkroku. Podnosimy do góry wyprostowane ręce maksymalnie odchylając się do tyłu, a następnie staramy się wyprostowanymi rękoma dotknąć czubków palców u naszych stóp. Podobne ćwiczenie, które ma nieść niemalże takie same korzyści dotyczy takich skłonów wykonywanych w siadzie rozkrocznym. Najpierw unosimy ręce nad głowę, a następnie po skosie staramy się dotykać rękami czubków palców u stóp. W przypadku obu tych ćwiczeń dobrze, aby nasze nogi w kolanach były maksymalnie wyprostowane. Podczas wykonywania tych ćwiczeń za pewne odczujemy, że w dużej mierze rozciągamy nasze plecy, a także nogi. Ćwiczenie dobrze jest wykonywać seriami z określoną ilością powtórzeń w każdej serii.
Wykroki oraz kucanie w rozkroku
To kolejne dwa, bardzo podstawowe ćwiczenia rozciągające. Przede wszystkim oddziałują one na uda, a także na nogi. Z pozycji stojącej naprzemiennie robimy wykroki w taki sposób, aby maksymalnie zgiąć w kolanie tę nogę, która jest z przodu i maksymalnie wyprostować tę, która pozostaje w tyle. Możemy podczas wykroku lekko pochylić się do przodu, a ręce oprzeć o zgięte kolano. Wykroki wykonujemy naprzemiennie w określonych seriach. Analogicznie prezentuje się ćwiczenie z kucaniem w rozkroku. Z pozycji wyprostowanej przykucamy bokiem raz na jedno, raz na drugie kolano drugą nogę starając się pozostawić maksymalnie wyprostowaną.
Pamiętajmy, że każde ćwiczenie może oddziaływać na inne mięśnie, najlepiej jest więc do swojego treningu włączyć kilka różnych tak, aby rozciągnąć całe ciało. Na początku może być nam ciężko i możemy odczuwać pewne trudności związane z właściwą koordynacją ruchową, a także lekką bolesność przy rozciąganiu mięśni. Nie powinniśmy się jednak martwić- wszystko to z czasem da się wyćwiczyć. Trzeba tylko wykonywać takie ćwiczenia z określoną regularnością.