zdrowe jedzenie

Jak jeść zdrowo, ale i smacznie?

Niektórym wydaje się, że przejście na zdrowy sposób odżywiania się oznacza masę wyrzeczeń oraz zjadanie potraw, które wcale nie są smaczne. Tymczasem ciężko jest się im przekonać do diety, mają słabą motywację do jej rozpoczęcia, a następnie trudno jest im wytrwać w postanowieniu. Dlatego też najlepszym sposobem jest takie komponowanie poszczególnych elementów naszej diety, aby faktycznie były naprawdę smaczne! Można też powoli wprowadzać do swojego jadłospisu zmiany, które krok po kroku będą zmieniać naszą dietę na lepszą. Być może poprzez ewolucję, a nie rewolucję łatwiej będzie się nam przystosować i popracować nad odpowiednimi nawykami żywieniowymi.

Częściej gotujmy niż smażmy

Potrawy smażone w głębokim tłuszczu są bardzo kaloryczne, wpływają na poziom naszego cholesterolu i po prostu nie są zdrowe. Są jednak inne sposoby na to, aby przygotować pyszne mięso bez konieczności smażenia go w głębokim tłuszczu. Mięso można gotować do miękkości w przyprawach, ale można też próbować jego obróbki termicznej na patelniach o nieprzywierających powierzchniach, gdzie do smażenia nie trzeba już wlewać żadnego oleju. Doskonałym sposobem na zdrowe i smaczne jedzenie o mniejszej zawartości tłuszczu jest przygotowywanie dań w rękawie w piekarniku. Tak przygotowane mięso będzie nie tylko miękkie, ale i soczyste.

Wprowadźmy do swojej diety warzywa

Trudno o coś zdrowszego od warzyw. Są prawdziwą kopalnią witamin, minerałów i wartościowych substancji odżywczych, dodatkowo są lekkostrawne, podkręcają nasz metabolizm i mają niewiele kalorii. Z udziałem warzyw można stworzyć bardzo wiele dań. Zaczynając od zup, przez smaczne sałatki, po warzywa gotowane na parze. Porcja warzyw powinna znaleźć się w naszym jadłospisie każdego dnia- na tym opiera się prawdziwie zdrowa dieta. Warto także zauważyć, że warzywa doskonale nadają się do przygotowywania zdrowych koktajlów.

Ograniczmy spożycie słodyczy

Jeśli się już od nich uzależnimy- może być nam bardzo trudno z nich zrezygnować. W taki sposób działa bowiem cukier. Dodatkowo, wahania jego poziomu we krwi mogą negatywnie wpływać na nasz nastrój raz mocno go podbijając, a raz powodując jego ogromne spadki. Słodycze stanowią idealny przykład „pustych kalorii”, czyli żywności, która ma wysoką wartość energetyczną, ale jednocześnie nie niesie ze sobą żadnych korzyści dla naszego organizmu. Słodycze dostarczą nam więc jedynie węglowodanów oraz tłuszczów.

Warto pić dużo wody

Ostatnią istotną kwestią jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Niestety, mając w ciągu dnia wiele zadań do wykonania, możemy zapominać o tym, aby pić wodę regularnie. Przez odwodnienie organizmu nie tylko nasza skóra może stracić atrakcyjny wygląd, ale też może nas boleć głowa, możemy czuć się słabo i niewyraźnie. Picie wody jest też świetnym sposobem na to, aby zagłuszyć ewentualne uczucie głodu, jakie dopada nas pomiędzy posiłkami. Jeśli nie chcemy podjadać przyjmując nadprogramowe kalorie- pijmy dużo wody.